You are here

Mi az a kőzetgyapot?

kőzetgyapot

A speciálisan homlokzati hőszigetelésre kifejlesztett kőzetgyapot termékek (nem mindegyik) szálainak 65%-a a fára merőleges, és csak 35 %-a a fallal párhuzamos. Ez a műszaki megoldás egyrészt megakadályozza, hogy a kivitelezés folyamán a felhasznált ragasztótapasz foltszerűen leszakadozzon a hőszigetelő anyagról (a ragasztó pontvégződésekkel találkozik), másrészt a kész hőszigetelt vakolt falazatot statikailag rendkívül ellenállóvá teszi a külső mechanikai sérülésekkel szemben.

A hőszigetelő anyag vastagságának kiválasztásánál (ügyeljünk, hogy a hőszigetelő anyag hővezetési tényezője alacsonyabb legyen mint a falazaté) táblázatok nyújtanak segítséget, amelyek mérések alapján elemzik a különféle falazatokon fellépő hő veszteséget és a szigetelés vastagságával elérhető hő veszteség csökkentés mértékét százalékos arányban.

A legtöbb falazaton a 4-5 cm-es szigeteléssel már 50-55% mértékű hőveszteség csökkenést lehet elérni, amelynél vastagabb hőszigetelés is választható, de az anyagköltség jelentős emelkedésével már nem mindig áll arányban az elérhető plusz megtakarítás.

A kőzetgyapot táblák rögzítése ? A kőzetgyapot táblák rögzítésére (ha nincs más a technológiai leírás, pl.: kőzetgyapot lamell) használjunk a ragasztótapaszon kívül fém- vagy műanyagtárcsás dűbeleket.

A beágyazásra kerülő üvegszövet kb. 145-160 grammos 4×4 mm-es szőtt üvegszövet impregnálva legyen, hogy a ragasztótapaszban fellépő lúgos kémhatással szemben is ellenálló legyen.

A falazatot javasolt minden esetben (akár új, akár homlokzat felújítás) egy vékony vakolatréteggel lefedni. Egyrészt az olcsóbb anyaggal végezhetjük el a felület kiegyenlítését, ezáltal a megvásárolt ragasztótapasz elegendő lesz a számított falfelületre, másrészt a falazaton található kémiai szennyeződések nem rontják a ragasztóanyag tapadását, így a felhelyezett hőszigetelő rendszer az elérhető leghosszabb élettartalmú lesz.

Top